Emprenye

Emprenye Nedir?

Emprenye, çeşitli yöntemlerle değişik kimyasal maddelerin ahşabın bünyesine emdirilmesi işlemidir. Bu yöntemle ahşabın düşmanları olan toprak,su, tuzlu su, her türlü nemli ortam, mantar, böcek ve termit saldırılarının olumsuz etkileri yok edilir. Emprenye işlemi sayesinde ahşabın hizmet ömrü en az on kat artmaktadır. Örneğin, doğal halde 5 yılda çürüyen bir elektrik direği, emprenye işlemi gördükten sonra açık hava şartlarında ve toprakla temas halinde bile, boya dahil hiçbir bakım gerektirmeden en az 50 yıl dayanmaktadır.

Emprenye üç farklı renkte yapılabilir. Yeşil Emprenye, Kahverengi Emprenye, Şefaf Emprenye

Yeşil Emprenye: En çok tercih edilen renktir. Durdukça biraz daha açılarak hafif sarı yeşil hale gelir. Kahverengi Emprenye:Durdukça kahve-kızıl rengini alacaktır. Şefaf Emprenye: Ağaç doğal renginde kalacaktır.

Emprenye Nasıl Yapılır?

İki çeşit emprenye yapılabilir.

Birinci yöntem daldırma yöntemi; bu yöntemde kereste emprenye dolu tekneye yatırılır 8 saat bekletildikten sonra çıkarılıp kurutulur. Bu yöntem su ile teması olmayan çatı karkasları vs yerler için uygundur.

İkinci yöntem ise vakumlu emprenyedir. Özel olarak yapılmış emprenye kazanın içinde önce kerestenin içindeki hava vakumla çekilir. Daha sonra emprenye maddesi basınçla kerestenin içine işlenmesi sağlanır.

Koç Grup Orman Ürünleri keresteyi vakumla emprenyeler ve bu yöntemi tavsive eder. Bu yöntemle gerçek koruma sağlanmış olur. Emprenye edilmiş ağaç en az üç dört gün direk güneş ışığından uzak bir yerde kurutulmalıdır.

Stoklarımızda hazır olarak yeşil emprenye edilmiş pergolelik 5x10, 10x10, 5x5, 15x5 ebatında çeşitli uzunlukta kereste ,deck, lambiri bulunmaktatadır.